Prova på vårt sortiment 5 % rabatt använd kod " 5prova20 "
(kan ej kombineras med andra koder och ej på kampanjvaror), 

  Hem » Alla produkter hos Ninasmat » Fruktgodis rullade i lakritspulver - Wombat Candies

Fruktgodis rullade i lakritspulver - Wombat Candies

Varumärke: Wombat Candies
Små mjuksega fruktbjörnar rullade i lakritspulver
1 2 3 4 5
(4/5) Baserat på 2 betyg.

Produktinfo

Tillverkas ej längre av leverantören, se våra övriga Wombat Candies

Små mjuksega fruktbjörnar (Wombats) i olika smaker hallon, päron och citron rullade i lakritspulver. Wombat Candies Colourful muddy wombats liquorice tillverkas i Malmö.

Ingredienser:
Socker, invertsockersirap, majsstärkelse, glukossirap, syra: citronsyra, färgämne E100, E133), hallonfärg, ytbehandlingsmedel (kokosolja, E903).

Näringsvärde per 100 g
Energi 1400 kJ / 330 kcal
Fett <0,5 g
varav mättat fett <0,5 g
Kolhydrater 83 g
varav sockerarter 59 g
Fiber 0,37 g
Protein <0,5 g
Salt 0,1 g
Innehåller 150 gram.

Läs mer

Recension

Omdöme (0)

Varumärke

Wombat Candies är en gluten- och gelatinfri mjuk saltlakrits tillverkad i Malmö.
Wombat Candies är en spännande produktserie helt inriktad på lakrits i olika former med en australiensk touch.

Wombat Candies har ett samarbete med en australiensisk aromtillverkare som försett de med några smakinriktningar för att skapa en upplevelse utöver det vanliga.

Wombaten är symbolen för denna serie som är en gullig björnliknande och växtätande art från Australien. Detta gav inspiration till en ny produktserie med både söta och salta lakritsprodukter som den första av serier i ”Aussie flavours – Made in Sweden”.

Prishistorik

Bäst före

Blogga om

Recensioner

1 2 3 4 5
(4/5) Baserat på 2 betyg.
Omdöme (0)
Lämna ett omdöme